Dużo spośród nas na 100% myśli jak są wytwarzane modele anatomiczne. Istnieją one świetnie odwzorowane z wiarygodnością dodatkowo mają szczegóły które normalnie oko nie wyłapie. Takie modele anatomiczne na samym początku potrzebują być wyraźne informacje, które pozyskiwane są z danych radiologicznych z CT. Są zatem znacznie dokładne dane, na jakich będzie opierał się cały druk. Modele anatomiczne w wydruku 3d na czym bezpośrednio polega ta metoda? Drukowanie 3d inaczej nazywane tworzeniem przestrzennym polega ona na stworzeniu obiektu, poprzez nanoszenie na niego kolejnych warstw. Aby stworzyć modele anatomiczne potrzebujemy 4 najistotniejszych rzeczy:

 • 1. maszyny drukującej 3d
 • 2. rysunku komputerowego
 • 3. oprogramowania, dzięki jakiemu będziemy umieli odmienić dany model
 • środka spośród którego wytworzone zostaną modele anatomiczne czy np. żywica czy puder.

Wszystkie modele anatomiczne są robione w odpowiedni sposób.

Modele anatomiczne są zawsze ruchome a co za tym idzie możemy niektóre części ze sobą łączyć. Wyjątkowo dobrym wzorem są modele anatomiczne czaszki ludzi. Czaszka osteopatyczna, która kieruje się z aż 22 części. Tego stylu modele anatomiczne doskonale sprawdzają się dla uczniów czy nauczycieli. Możemy ją dokładnie podzielić na części:

 • Obejmuje miednicę (połowę) z pełnowymiarową
 • kością udową,
 • rzepką,
 • piszczelem i strzałką,
 • stępem,
 • śródstopiem,
 • flangami.

Pokazuje elastyczność kolan i kostek. Sami możemy dostrzec jak takie modele anatomiczne pomagają w szkole. Możemy poznać dokładne położenie każdej części, oraz tegoż gatunku modele anatomiczne są tworzone w formacie rzeczywistym. Dzięki czemu jeszcze łatwiej jest się uczyć. Inne popularne modele anatomiczne to gatunki kości, które również potrafimy ze sobą dowolnie połączyć. Niezwykle popularne dla mnie modele anatomiczne to: 1. Modele anatomiczne żebra- tworzą się z 12 części. Ma rozmiar jak u dorosłego człowieka. 2. Modele anatomiczne czaszki osoby dorosłej – kości rozmontowane w walizce – jest do ogromny wybór dla uczniów biologii. Dzięki niemu możemy łatwo dobrać kości do czaszki, zobaczyć szwy i otwory, jakie są w niej znalezione. Dzięki precyzji i wspaniałemu odzwierciedleniu możemy zaobserwować także jak prowadzą nerwy. Tekstury w tym modelu anatomicznym są zachowane identycznie jak w prawdziwej ludzkiej czaszce. Modele anatomiczne 3d są coraz bardziej popularne nie tylko na szkołach wyższych, ale też w normalnych szkołach. Pobierają z nich studenci poznając ludzkie ciało. Modele anatomiczne maja to do siebie że prezentują się oraz cechują się identycznie jak ludzkie. Jest to rozwiązanie także dla lekarzy w szpitalach, którzy mogą małym pacjentom pokazać operacje którą będą mieli zaś co konkretnie będą robili. Modele anatomiczne są coraz bardziej solidniejsze, a druk 3d staje się coraz bardziej innowacyjny technologicznie.